Burun estetiği ameliyatını açık teknikle mı kapalı teknikle mi olmalıyız?Burun estetik ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki şekilde yapılabilir;
Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Cerrah görmeden, içeriden çalışarak ameliyatı tamamlar. Açık teknikte ise burun ucunda 3-4mm lik bir kesi yapılarak burun ucu açılır. Bu şekilde bütün burun yapılarına ulaşmak mümkün olur ve ameliyat hiç bir şey şansa bırakılmadan görülerek yapılır. Ben ameliyatlarımı açık teknikle yapıyorum. Çünkü açık teknik ile buruna tam hakim olmak mümkündür.

Açık Teknik Burun Estetiğinde Kullandığımız Kesi
Hastalarıma hep şu örneği veriyorum; Arabanız bozuldu. Tamirciye gittiniz. Motora bakıp sorunu çözmesi gerekiyor. Kaputu açmadan mı motoru tamir etmek doğru olur açarak mı? Tabiki açıp, sorunu direkt görüp sonra tamir etmek daha doğrudur.
Burna şekil, kıkırdaklar ve kemikler üzerinde çalışılarak verilir. Her insanda farklı olan bu kıkırdak yapıları tek tek analiz edilip, sorunları tesbit etdikten sonra bu sorunlara uygun çözüm tekniklerini uygulamak gerekir. Estetik burun ameliyatı; bir nevi hekimin hastanın burun anotomisi ile oynadığı santrançtır. Bu yüzden ameliyatda hekimin yaptığı manevraların kısa ve uzun dönemde sonuç üzerindeki etkilerini iyi hesap etmesi, sabırlı olması ve acele etmemesi esastır. İyi yapılırsa çok memnun kalacağınız ama kötü yapılırsa düzeltmenin de zor olduğu bir ameliyatdır. Kıkırdak ve kemik üzerinde çalışırken, burnu taşıyan yapılara zarar vermekten sakınmak gerekir. Bu dokulara zarar vermek, aşırı kemik ve kıkırdaktan çıkarmak, kıkırdakları ezmek, doğramak kısa, orta ve uzun dönemde burunda ciddi şekil bozukluklarının çıkmasının en önemli sebeplerindendir. Böyle yapılır ise burun çöker, mandalla sıkılmış gibi durur, aşırı kalkık durur hatta nefes alma problemleri ortaya çıkar. Ben bu komplikasyonlardan sakınmak amacı ile kıkırdakları ezerek, aşırı çıkararak, doğrayarak değil dikiş kullanarak, destekleyerek, takviye yaparak şekillendiriyorum. Aslında bazen benim yaptığım güzel bir tabloya ilave bir kaç fırça darbesidir.

Burun estetiğinde kapalı teknik mi ? açık teknik mi ?
Açık rinoplasti mi Kapalı rinoplasti mi?
Kapalı burun ameliyatı mı yoksa açık cerrahi mi?
Açık Teknik ve Kapalı Teknik nedir? Bu teknikler neden önemlidir?
Rinoplastide açık teknik mi kapalı teknik mi?
Burun Estetiği Operasyonları Açık mı Kapalı mı Yapılmalı?
Rhinoplasty (Burun Estetiği) Açık yöntem mi, kapalı yöntem mi?