Bademcikler boğazımızın her iki yanında yer alan ve dışarıdan gelen mikroplara karşı savunma sistemimizin bir parçası olan organlarımızdır. Savunma görevi sırasında bazen de bademcik iltihabı dediğimiz ateş, boğaz ağrısı, kızarıklık, halsizlik gibi şikayetlere yol açan hastalıklar da meydana gelebilmektedir.

Özellikle çocuklarda daha sık rastlanan bademcik iltihaplarında uyguladığımız ilaç tedavileri büyük ölçüde hastalığın iyileşmesini sağlar. Ancak, her yıl sık tekrarlayan (yılda 5 defadan fazla), sürekli ilaç kullanımına gerek duyulan kronik enfeksiyonlarda ve aşırı iri bademciklerden kaynaklanan nefes alma güçlüğü, horlama, ağzı açık uyuma, büyüme-gelişme geriliği gibi durumlarda bademciklerin alınmasına gerek duyabiliriz. Ancak bademciklerin vücudun savunma mekanizmasının her zaman önemli bir parçası olduğu da unutulmamalıdır. Yukarıda bahsettiğim sıkıntıların dışında, çok rahatsız edici boyutlarda ve sürekli iltihaplanmalar olmadığı sürece alınması pek de doğru değildir. Bunun yerine vücut direncini arttırıcı ve özellikle gribal enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalardan tüketmek iyi bir beslenme yöntemi olarak tercih edilmelidir.

Bademcik operasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda, son derece yüz güldürücü girişimlerdir. Klasik ameliyat tekniğinde bademcikler bağlı olduğu dokulardan kazınarak çıkartılmakta ve ameliyat sırasında oluşan kanamalar ise ya dikiş ya da elektrokoter adı verilen bir cihaz yardımıyla durdurulmakta idi. Operasyon sırasında oluşan açık yara ise yutkunurken ağrıya neden olmaktaydı.

Endoskopik cerrahilerde ve damar cerrahisinde uzun zamandır kullanılan ısı ve basınç ile dokuların kanamasız ayrılmasına dayanan teknolojinin bademcik ameliyatlarında kullanılabilmesi için geliştirilen Thermal Welding yöntemi sayesinde, bademcik ameliyatlarında çok büyük kolaylık sağlanmaktadır. Ameliyat sonrasında ağrı çoğu zaman hiç olmamakta ya da oldukça hafif hissedilmektedir. Yeni teknik ile ameliyat sırasında kanama olmamakta ve ısı-basınç etkisi ile damar uçları kapandığı için ameliyattan sonra da kanama olasılığı en aza indirilmektedir.

Thermal Welding tekniği operasyon sonrası hastaya sağladığı konfor ve operasyonun risklerini azaltması nedeniyle son dönemlerde hemen tüm bademcik ameliyatlarında tercih edilen yöntem olmaya başladı.