milliyetBirçoğunun asıl sebebini bilmediğimiz, ancak bir virüsten dolayı ortaya çıktığını veya bağışıklık sisteminin bozukluğuyla ilgili olduğunu düşündüğümüz aftlar, ağızda, dudaklarda ve dil çevresinde ortaya çıkan doku harabiyetiyle seyreden küçük ülserlerdir.

Bayanlarda daha sık karşılaştığımız aftlar toplumun yaklaşık yüzde yirmisinde görülmektedir. Aftlar genellikle tek olsa da bazen birden fazla sayıda aynı anda ortaya çıkmaktadırlar. Aftlar çok ağrılıdır ve iyileşme süresi genellikle bir haftayı geçmektedir.

Kesin sebebi bilinmese de birçok faktör aft oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Stres, asitli yiyecekler, dil ve yanak ısırmaya bağlı sarsıntı, yüksek oranda SLS içeren diş macunları, Behçet hastalığı, sigara kullanımı, vitamin eksikliği aft oluşumunda en başta gelen sebeplerdir.

Aft oluşumunda en önemli faktör vücut direncinin düşmesidir. Stres vücut direncini en çok düşüren ve aft oluşumunu en çok tetikleyen faktördür. Kadınlarda adet öncesi döneme bağlı gerginlik ve buna bağlı direnç kaybı aft oluşumunu artırmaktadır.

Sigara ağız sağlığını bozan en önemli etkendir ve birçok hastalıkta olduğu gibi aft oluşumunda da önemli faktörlerden birisidir.

Vitamin eksikliği (özellikle B ve C vitamini eksikliği) aft oluşumunu arttırmaktadır.

Aftlar yemek yemeği, ağzı hareket ettirmeyi, hatta gülmeyi bile engelleyen çok ağrılı lezyonlardır. Aft oluşumunda etkisi olan faktörlerden uzak durmak (stres, sigara, sarsıntı vs… ) aft tedavisi için yapılabilecek en basit yoldur. Bunlara dikkat etmemize rağmen hala ağız içinde yaralar ortaya çıkıyorsa, bu durumda uygun tedavi seçenekleri ile şikayetlerin azaltılması mümkün olabilmektedir.
Aft tedavisi için basitçe yapmamız gerekenler;
- Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınmalıyız
- Su ile karbonat karışımından hazırladığımız ince yapılı bir kremi aft üzerine sürebiliriz
- Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde ettiğimiz solüsyonla günde üç kez gargara yapabiliriz
- Ağrı kesici özelliği olan gargaralar kullanıp iyileşme periyodunu kısaltabiliriz
- Çiğneme sırasındaki ağrıyı azaltmak için yemek öncesi yüzeysel olarak ağrı kesici solüsyonlar sürüp, 15-20 dakika ağrının azaltılmasını sağlayabiliriz.
- Tekrarlayan veya uzun süren aftlarda, ağzın karbonatlı ve tuzlu suyla çalkalanması, keza yaraların üzerine gliserin sürülmesi de iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Yukarıda saydığımız tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen aftlar çok sık meydana geliyorsa veya uzun sureli devam ediyorsa bu durumda kulak burun boğaz hekimine görünmenizde fayda olacaktır diye düşünüyorum.

Kaynak: http://kisiselbakim.milliyet.com.tr/agiz-ici-aftlar-ve-cozum-onerileri/op-dr-muhammet-dilber/kisiselbakim/vimjoyazardetay/12.04.2011/1376633/default.htm