allerji, reaksiyon, polen, ilaç, çiçek, yabancı maddelere karşı vücudun reaksiyonu

Alerji, normalde zararsız olan maddelere karşı, vücudun verdiği anormal ve zararlı bağışıklık sistemi cevabıdır.

Biraz karmaşık olan bu tanımlamayı bir örnekle açıklayalım: Bitki polenleri normalde insanlar için zararlı olmayan taneciklerdir. Ancak bazı kişilerde polenlere maruziyet nezle şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu olaya "alerji", böyle kişilere de "alerjik bünyeli kişi" tanımlaması yapılır.
Alerji; genetik zemini olan, bir başka değişle çoğunlukla anne babadan geçen ailesel hastalıklardır. Fakat bazen de ailede alerji olmasa bile, çevresel faktörlerin etkisiyle sonradan oluşabilen sorunlar olarak da karşımıza çıkabilmektedir.
Belli bir zaman süresince belli bir alerjenle yüksek düzeyde karşılaşan bir kişinin o alerjene karşı duyarlılık kazanma şanssızlığı, daha az karşılaşan kişiye göre daha fazladır. Örneğin, erken yaşlarda yüksek miktarda ev tozlarıyla karşılaşmanın, daha sonra ev tozuna alerjik olma riskini çok fazla arttırdığını gözlemlemekteyiz.
Özellikle sigara dumanı başta olmak üzere bazı uyarıcılara maruziyet alerjenlere duyarlılaşmada önemli rol oynamaktadır ve alerji tablosunu belirgin biçimde arttırmaktadır.
Alerjen ile karşılaşıldığında özellikle ağız, burun, gözler, boğaz ve deride kaşıntı ortaya çıkmakta, özellikle çocuk hastalar sık sık ellerini burunlarına sürterek kaşıma hareketi yapmaktadırlar.
Burun akıntısı ve gözlerin sulanması çok rahatsız edici şikayetlerdir. Burun tıkanıklığı ve koku almada güçlük ortaya çıkabimekte, bazen bu belirtilere hırıltılı solunum eşlik edebilmektedir. Öksürük, baş ağrısı, yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu gibi dolaylı belirtiler de günlük yaşamı fazlasıyla olumsuz etkilemektedir.

Alerjik durumun sürekli devam etmesi ve tedavi edilememesi sonucunda sinüzit, orta kulak iltihabı ve astım gibi önemli hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.
Peki hayatımızı bu kadar kötü etkileyen ve hayat kalitemizi acayip derecede düşüren bu sorunun çözümü yok mu?

Tabii ki çözüm var… Alerjide tedavi temel olarak üç basamakta yapılmaktadır. Birincisi alerjenden uzak durmak, ikincisi alerji ilaçları, üçüncüsü de aşı tedavisidir.
En önemlisi alerjenle teması ortadan kaldırmaktır. Bunun için; ev tozlarına alerjisi olanlarda ev yada iş yerinde halı, kilim, battaniye, havlu gibi yünlüler yerine bu ürünlerin sentetik olanları kullanılmalıdır. Bunu yapabilmek alerjenlerle teması oldukça azaltacak ve tedaviye oldukça katkı sağlayacaktır.
Burada sigaradan bahsetmeden geçmemin alerji tedavisi için çok büyük eksiklik olacağını düşünmekteyim. Bize başvuran alerji hastalarında gözlemlediğim en önemli faktörlerden birisi de sigara. Ya hastanın kendisi sigara içiyor ya da evde ve işyerinde sigara içiliyor. Bu durum alerjinin ortaya çıkmasını tetiklerken, aynı zamanda alerji tedavisi alan kişilerde iyileşmeyi olumsuz yönde etkiliyor.