Eğri burun çok fazla teknik bilgi, deneyim ve yetenek gerektiren zorlu bir rinoplasti problemidir.Tecrübeli ve yetenekli bir cerrah elinde anlamlı derecede düzelme genellikle mümkündür.Bazen burnun tamamen düz olmasına rağmen hasta bir miktar eğikliğin kalmasını isteyebilir.

Eğri Burun Hakkında Merak Edilen Sorulardan Bazıları;
• Burnum eğri bunu düzeltmek için nasıl bir burun estetik (rhinoplasti) operasyonu yapıyorsunuz?

Eğri burun çok fazla teknik bilgi, deneyim ve yetenek gerektiren zorlu bir rinoplasti problemidir. Tecrübeli ve yetenekli bir cerrah elinde anlamlı derecede düzelme genellikle mümkündür. Bazen burnun tamamen düz olmasına rağmen hasta bir miktar eğikliğin kalmasını isteyebilir Her hastada uygulanan teknik burun eğriliğini oluşturan sebebe göre değişkenlik gösterir. Burnu 3 bölmeye ayrılmış olarak düşünebiliriz.1/3 üst bölüm kemiksi, orta 1/3 kıkırdak köprü, alt 1/3 ise burun ucu tarafından oluşturulur. Burnun eğikliği oluşturan her bir parçası cerrahın tarafından dikkatlice analiz edilmelidir. Eğikliği oluşturan burun bölümüne göre cerrahi teknik değişkenlik gösterir. Her bölüm de ki eğrilik farklı bir cerrahi plan tasarımı gerektirir. Basit bir deviasyon (eğrilik) basit bir plan gerektirirken, kompleks bir eğrilik; komplike bir cerrahi plan gerektirir.

Eğer eğikliğin sebebi üst 1/3; yani kemiksi parçadan kaynaklanıyorsa burun kemiklerini kırıp yeniden şekillendirerek düz bir pozisyon oluşturmayı yeğliyorum.
Eğer burun ucundan kaynaklanan bir eğiklik varsa t burun kıkırdaklarının farklı uygulamaları ile burun ucu tarafından düzeltiliyorum.
Şayet orta kısım ‘kıkırdak köprü’ eğiklik oluşturuyorsa farklı teknikleri kombine ederek bu bölümdeki eğriliği düzeltiyorum.
• Benim burnum niye böyle eğri?

Daha önce geçirilmiş burun kırığına veya doğumsal sebeplerle oluşmuş olabilir. Bazen her ikisi birlikte rol oynayabilir.

• Eğik bir burnu düzeltmek için bir taraftan doku çıkarıp, diğer tarafa doku mu ekliyorsunuz yoksa her ikisi mi?

Her ikisi ayrıca burun dokularını yeniden düzenlemek ve şekil vermekte gerekir.

• Burnum tamamen eğri, bu sebeple burun deliklerim düz değil. Bunlarda düzelecek mi?

Burun delikleri etrafı doku ile çevrili hava boşluklarıdır. Burun ucu düzeltildiğinde bu deliklerde düz hal alacaktır.

• Burnumun eğik olduğundan tam olarak emin değilim, sanki bir tarafındaki tümseklik eğik gösteriyor gibi. Bunu düzeltmek için de aynı cerrahi işlemi mi yapıyorsunuz?

Tam olarak değil. Bunu için sizi detaylı bir şekilde muayene edip bir bakmalı ve tam olarak neyin sorun oluşturduğunu anlamak gerekir. Daha sonra ihtiyacınız olan düzeltme işlemi için cerrahi plan oluşturacaktır. Bu ise tamamen sizin probleminizi oluşturan sebebe bağlıdır