Burun ucu genişliği sık gördüğümüz bir problem ve insanın görünümünü olumsuz yönde etkiler.Bu tip burunlarda burun uç kısmı geniş ve dağınık durur.Gölgelenmeler kaybolmuştur.Biz bu tip burunlara palyaço burnu diyoruz. Halk arasında ise genellikle etli burun diye adlandırılır. Bu etli ve geniş görüntüyü veren burun ucu kıkırdağının fazlalığıdır.

• Burun ucum çok geniş nasıl daraltıyorsunuz?

Burun ucunu daraltmak için bir çok yöntemler vardır. İlk yaptığımız fazla olan kıkırdak dokuyu çıkarmaktır.Daha sonra kalan kıkırdak dokuyu dikişlerle şekillendiririz.İncelmeyi sağlayıcı kıkırdaklar dikeriz.Burda teknik olarak önemli nokta kıkırdaklardan aşırı çıkarma yapılmamasıdır. Çıkarılacak kıkırdak miktarı kişiden kişiye değişir. Bazen kıkırdak çıkarma işlemi ve dikiş teknikleri sorunu çözmede yetersiz kalabilir.O takdirde farklı töntemler kullandığımız olur.Bu tip farklı yöntem kullanacaksam bunu muayeneniz esnasında size detaylı bir şekilde anlatırım.

• Burun ucum çok geniş daraltırken simetriyi nasıl sağlıyorsunuz ?

Geniş burun ucu hastalarında muhakkak açık rinoplasti tekniğini kullanıyorum. Bu teknik sayesinde çıkaracağım kıkırdakları milimetrik olarak direkt olarak ölçüp çıkarabiliyorum.

• Tip plasti nedir siz kullanıyormusunuz?

Tip plasti basitçe burun ucunu değiştirmektir. Eğer burun sırtında ,burun kökünde bir sorun yoksa yapılabilir. Uygun vakalarda ben de bu yöntemi kullanıyorum.