Estetik girişimler insanın kendisini “daha iyi hissetmek” için yaptırdığı ameliyatlardır.

Eğer burnunuzda belirgin bir şekil bozukluğu varsa ve bunu düzelttirmek size kendinizi daha rahat, daha uyumlu, daha güvenli hissettirecek ise uygun bir aday olabilirsiniz.

Burnunuz çok büyük veya küçükse
Burun ucunuz düşük veya sarkıksa,
Burnunuz önden bakıldığında genişse
Dışarda veya içerde eğrilik varsa
Burnun iki tarafı arasında asimetriler varsa
Burun deliklerinde sorun varsa
Burun ucunuz konuşurken veya gülerken fazla harektli ise
Nefes problemleriniz varsa ameliyat adayısınız.

Daha sonraki basamakta ise doktorunuza gidip muayene olmanız ve şikayetleriniz doğrultusunda size nasıl bir burun yapılabileceğini bilgisayar üzerinden yapılacak bir simülasyon çalışmasında görmeniz gerekiyor.
Simulasyon çalışmaları bire bir ameliyat sonuçlarını yansıtmamakla beraber, üzerinde konuşulacak somut bir taslak teşkil etmeleri bakımından hem sizin, hem de doktorunuz için faydalı olacaktır.

Estetik beklentilerle beraber fonksiyonel olarak sıkıntılarınız bulunabilir. Eğrilik, kazalara bağlı asimetri, konka büyümesi gibi problemleri estetik burun ameliyatı sırasında düzelttirebilirsiniz ve bu şekilde yapılması zaten önerilmektedir.
Ameliyat yaşı olarak bayanlarda 16-17, erkeklerde 17-18 yaş bir sınır olarak kabul edilebilir.
Alınacak sonuç aslında psikolojik bir iyileşme sağlayacağı için ameliyat öncesinde kendinizi nasıl hissettiğinizin de önemi var. Bu bakımdan aşağıdaki testi doldurup kendinizi değerlendirebilirsiniz.

İyi bir sonuç alınmasını etkileyen faktörler şunlardır:
* Burun derisinin kalınlığı
* Eğrilik olması
* Daha önce operasyon geçirilmiş olması