Burun estetiği olmak isteyenlerin bir çoğu kemerli burunlarının düzeltilmesi isteği ile gelirler. Bizim ülkemizde kemerli burun sık görülmektedir. Kemerli burnu düzeltirken erkeklerde düz bir burun sırtı elde etmek olmalıdır. Bayanlarda ise düz bir burun sırtı uygun olduğu gibi isteğe göre çok hafif bir kaviste yapılabilir. Kavisten kastım ılımlı bir kavis, ılımlıdan öte bir kavis burna hoş bir görüntü vermez.
• Kemeri törpü ile mi traşlayarak mı alıyorsunuz ?

Kemer Kıkırdak ve kemik olmak üzere iki kısımdan oluşur. Kıkırdak kısımlardaki fazlalık traşlıyarak alınır. Kemik kısımdaki fazlalık ise traşlayarak alınabildiği gibi törpülerlede alınabilir.

Ben iki yöntemi de seviyorum. Kemer büyükse traşlıyorum küçük kemerlerde ise törpüyü yeğliyorum. Hangi yöntem kullanılrsa kullanılsın önemli olan bu işlemi çok dikkatli yapıp düz bir burun sırtı elde etmektir.


• Kemeri çıkardıktan sonra ameliyat esnasında kemiklerim kırılacak mı?

Burun kemiklerinin kırılması veya kesilmesi işlemine osteotomi diyoruz. Osteotomi tüm burun estetiklerinde gerekli değildir. Fakat kemeri alınan her estetik ameliyatda gereklidir. Amaç kemer alındıktan sonra burun sırtında oluşan açıklığı kapatmaktır. Osteotomi işlemi burun içinden veya yanaklardan yapılabilir. Bu işem için çeşitli boyutlarda kemik kesici aletler kullanılabilir. Ben 2mm lik çok küçük kemik kesicileri tercih ediyorum. Çünkü daha az travmatik. Buda ameliyat sonrası morluk ve şişliklerin daha az olmasını sağlıyor...

• Kemer alındıktan sonra burun sırtında ağrı olur mu?

Kemer ne kadar büyük olursa olsun alındıktan sonra bir ağrı olmaz.Ancak bir hassasiyet olması normaldir.ve genellikle hızla geçer.