kulak-akintisi-tedavisiKulak akıntısı; kan, kulak kiri, iltihap ya da sıvının kulaktan gelmesidir (akmasıdır).
Çoğunlukla kulaktan dışarı doğru gelen akıntı, kulak kiridir. Bununla birlikte akıntı, küçük tahrişler veya enfeksiyonlar nedeniyle de olabilir. Yırtılmış bir kulak zarı beyaz, hafifçe kanlı veya sarı kulak akıntısına sebep olabilir.
Çocukların yastığındaki kuru kabuklanmış materyal sıklıkla yırtılmış kulak zarına işarettir. Kulakta kanama yaralanma, kanser veya dış kulak yolunda yabancı cisim nedeniyle olabilir.
Kulak akıntısının sebepleri nelerdir?
Enflamasyon veya enfeksiyon,
Kulak zarında yırtık veya delikle sonuçlanan kafa travması, yabancı cisim, çok yüksek ses ya da ani basınç değişiklikleri (uçak yolculuklarında yaşanan değişimler gibi),
Egzama ve bazı cilt irritasyonları kulak akıntısına yol açabilir.
Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?
Eğer akıntı;
Sarımtırak renkte ve/veya kanlı ise,
Kulağa alınan bir darbe sonrası başladıysa,
Süresi beş günden uzunsa,
Kulak ve baş ağrısına, ateşe yol açıyorsa,
İşitme kaybına neden oluyorsa doktora başvurulmalıdır.
Kulak akıntısı nasıl teşhis edilir?
Kulak akıntısı durumunda KBB doktoru sizi ayrıntılı bir muayeneye alacaktır. Tanı konulması için akıntının başlama zamanı, hangi süreyle aktığı, yapısı, akıntıya eşlik edenler ağrı ve ateş gibi belirtiler olup olmadığı bilinmelidir.
Kulak akıntısı nasıl tedavi edilir?
Kulak akıntısının tedavisi, akıntıya neden olan rahatsızlığa göre değişir. Doktorunuz akıntıyı gidermek için kulak damlası verebilir. Ancak akıntı yırtılmış kulak zarından kaynaklanıyorsa ağız yoluyla antibiyotik almanız gerekebilir.