kulak-tikanikligiKulak tıkanıklığı, kulaklarda tıkanma hissine sebep olan ve seslerin net bir şekilde duyulmasını engelleyen bir durumdur. Bu rahatsızlık, genellikle uçak yolcularında görülür.

Kulak Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?
Orta kulaktaki basınç değişiklikleri (barotravma), yabancı objeler, kazara kulak kanalından içeri giren böcekler, kulak kirinin fazlaca birikmesi, kulak içinde meydana gelen birtakım büyümeler, kulak hastalıkları, alerjik reaksiyonlar, kulak enfeksiyonları, grip, migren, sinüs enfeksiyonları ve yüksek yerlere çıkmak gibi etkenler kulak tıkanıklığının başlıca nedenlerindendir.
Omuzlarda ve boyunda meydana gelen kas sıkışmaları bile kulak tıkanıklığının sebepleri arasında sayılabilirler. Bu etkenlerin bir kısmı orta kulağı yemek borusuna bağlayan östaki borusunun zarar görmesine sebep olur. Bu borunun görevi orta kulağa hava giriş ve çıkışını sağlayarak kulak zarının her iki tarafına da hava baskısı yapmaktır. Bu iki tarafa yapılan baskının da eşit olması gerekir. Ancak östaki borusu tıkandığı zaman orta kulaktaki baskı azalır ve sonuç olarak da kulak zarı içe doğru çekilir. Bu da kulakta tıkanıklık hissinin oluşmasına sebep olur.

Kulak tıkanıklığının belirtileri nelerdir?
Baş dönmesi
Kulağın birinde veya her iki kulakta rahatsızlık hissi ya da ağrı
İşitme kaybı (hafif)
Kulaklarda dolgunluk veya tıkanıklık hissi
Tıkanıklık uzun süreli ise:
Kulak ağrısı,
Kulaklarda basınç duygusu (su altındaymış gibi),
Ortadan ağır dereceye kadar işitme kaybı,
Burun kanaması görülür.

Ne zaman doktora gidilmelidir?
Kulak tıkanıklığı, geçici bir problemdir ve genellikle kendi kendine geçer. Ancak semptomlara da dikkat etmek gerekir. Eğer kulak tıkanıklığınızın yanı sıra ağrı ve kulaktan sıvı gelmesi gibi bir durum varsa, tedavi ancak doktor tarafından gerçekleştirilebilir. Bu gibi bir durumda mutlaka doktorunuzu görünüz.

Kulak tıkanması nasıl tedavi edilir?
Kulak tıkanmasında tedavi, tıkanmanın nedneine göre değişiklik gösterir. Ancak tedavide öncelikle kulak ağrısını ya da rahatsızlığını gidermek için öncelikle östaki borsu açılıp, basınç hafifletilmelidir. Bunun için kişi, sakız çiğneyebilir; nefes alıp, burun deliklerini ve ağzı kapatarak nefesi verebilir; şeker yiyebilir, esneyebilir. Barotravma nedeniyle kulak tıkanıklığı yaşayanlar, uçak kalkış, inişlerinde, dalışla uğraşıyorlarsa suya iniş ve çıkışlarda dikkatli olmalıdır.
Kulak tıkanmasının tedavisinde antihistaminikler ve streodiler de etkili olabilir.
Eğer östaki borusu bu müdahalelerle açılmıyorsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Kulak zarında yapılacak bir kesiyle (Miringotomi) kulakta sıvı olup olmadığına bakılır, eğer sıvı varsa kulak dışına alınır. Orta kulağa hava geçişi sağlamak üzere açılan bu deliğe kulak tüpü de takılabilir.